sk

Prečo je bezpečnosť na internete pre deti dôležitá

Dnešné deti vnímajú internet, smartfón, tablet a notebook ako prirodzenú súčasť svojho života. Hoci sú v reálnom svete vybavené istou dávkou obozretnosti, internetové prostredie vnímajú ako prirodzené a nemajú v ňom vyvinutý inštinkt pre rozpoznávanie nebezpečenstva. V tomto prípade leží zodpovednosť na rodičoch, ktorí musia svojim deťom vysvetliť nástrahy, ktoré na ne môžu číhať.

Podľa prieskumu spoločnosti ITAZ (Informačné technológie od A po Z) až 42 % rodičov nevie, čo robia ich deti na internete. 31 % rodičov ani nepoučilo svoje deti o možných nástrahách a dokonca až 41 % z nich nepozná žiadny program na rodičovskú kontrolu. Znížte tieto čísla a pomôžte vašim deťom v bezpečnom surfovaní internetom.

5 krokov, ako môže rodič pomôcť ku kyberbezpečnosti svojho dieťaťa

Na to, aby ste pripravili svoje dieťa na nástrahy internetu, nemusíte vedieť o každej novinke digitálneho sveta. Čo však urobiť môžete, je ozrejmiť mu, čo robiť v prípade, ak ich v online prostredí niekto nevhodne osloví, alebo si aplikácia pri inštalácii vypýta ich osobné údaje. Poučte svoje dieťa o správaní sa na internete:

  1. Buďte pri tom, keď bude vaše dieťa robiť svoje prvé kliky na webe. Je to ideálny moment na to, aby ste ho bezpečne previedli svetom internetu a príležitostí, ktoré ponúka. Stanovte si spolu pravidlá a čas jeho používania.
  2. Vytvorte vášmu dieťaťu vlastné používateľské konto, vďaka ktorému budete môcť kontrolovať jeho online aktivity. Následne nastavte programy rodičovskej kontroly. Niektoré z programov podrobne spomíname nižšie, v časti Systémy rodičovskej kontroly detí na internete.
  3. Povzbuďte vaše dieťa, aby s vami otvorene komunikovalo o tom, na čo na webe natrafilo a s čím si nevie dať rady. Počítač majte v miestnosti, v ktorej trávi voľný čas celá rodina, aby bolo pod dohľadom.
  4. Poučte deti o zdieľaní svojej identity a hrozbách používania internetu. Tie sú rozobraté nižšie, v časti Hrozby v kybernetickom svete detí.
  5. Uistite sa, že je kamera počítača v čase nepoužívania deaktivovaná alebo zakrytá. Podľa nedávneho prieskumu Online vreckári až 21 % detí nemá svoju kameru zabezpečenú.

TIP: Na zaistenie kyberbezpečnosti pre vaše dieťa nemusíte byť sami. Informujte sa v škole vášho dieťaťa, či neponúkajú lekcie zamerané na bezpečné používanie internetu. S ozrejmením hrozieb vám môžu pomôcť aj slovenské online rozprávky z webu ovce.sk.

Nakoniec vysvetlite svojmu dieťaťu, že nie všetko, čo sa dočíta na internete, musí byť pravda. Viac o nástrahách internetu a ako sa ich vyvarovať si môžete prečítať aj v online knihe Deti v sieti.


Hrozby v kybernetickom svete detí

Internet so sebou vždy nesie určitú mieru rizika. Aké hrozby číhajú na internete pre vaše dieťa?

Malvér
Malvér je škodlivý kód, ktorý sa nenápadne dostane do počítača a poškodí jeho obsah. Dokáže zašifrovať súbory, stiahnuť nebezpečné aplikácie alebo špehovať účastníkov. Vysvetlite vášmu dieťaťu dôležitosť nekliknutia na odkazy v podozrivých emailoch a správach, pretože môžu smerovať na škodlivú stránku.

Podvodné správy a krádež informácií
Poučte svoje dieťa, že hoci sa to nemusí na prvý pohľad tak zdať, ale nie každý na internete je ich priateľ a niektorí ľudia im môžu chcieť aj ublížiť. Vysvetlite mu, prečo nie je bezpečné zdieľať s neznámymi osobami osobné informácie, ako rôzne heslá, adresu bydliska či školy a mimoškolské aktivity. Citlivé údaje sa často získavajú pomocou sociálneho inžinierstva, teda predstieraním, že je daná osoba známym vášho dieťaťa.

TIP: Vyskúšajte si, čo všetko o vás vie internet v zábavnom kurze.

Dôležité je poučiť dieťa aj o zdieľaní fotografií. Hoci daná fotografia môže na prvý pohľad vyzerať neškodne, v pozadí sa môže nachádzať nežiadúci detail, ktorý si dieťa nemusí na prvý pohľad všimnúť (napríklad peniaze alebo iné cennosti).

Kyberšikana
V online prostredí sa bežne stáva, že je dieťa šikanované svojimi rovesníkmi. Môže ísť o posmešky zo zdieľaného obsahu alebo zosmiešňovanie jedinca na verejnosti. Kyberšikana môže dieťaťu spôsobiť hlbokú emocionálnu traumu, a preto je dôležité, aby vás o nej dieťa včas informovalo. V prípade zistenia kyberšikany nič nevymazávajte a okamžite riešte túto situáciu v spolupráci so školou, alebo podaním trestného oznámenia.

Grooming
V prípade groomingu sa dospelý snaží u dieťaťa vzbudiť pocit dôvery, aby ho následne mohol sexuálne zneužiť. Často títo ľudia predstierajú, že sú tiež deti a snažia sa o osobné stretnutie. Poučte dieťa o tom, aby si nikdy nedohadovalo stretnutie s niekým neznámym bez toho, aby ste o tom vedeli. Vysvetlite mu, že by druhá strana nemala požadovať, aby o ich stretnutí nik nevedel. Dobrým príkladom na Grooming je nedávno odvysielaný dokument V sieti.


Systémy rodičovskej kontroly detí na internete

Chceli by ste mať prehľad o tom, čo robí vaše dieťa v online prostredí, ktoré stránky vyhľadáva, aké hry hráva a kedy používa internet? Nielen v dohľade, ale aj pri kontrole nad tým, kam klikajú vaše deti vám môže pomôcť niekoľko šikovných programov.



Rodičovská kontrola v operačnom systéme Windows a Mac
Posledná verzia operačného systému Windows 10 je vybavená pokročilými funkciami pre zabezpečenie užívateľských účtov pre deti. Pokiaľ máte rodinný účet registrovaný v Microsofte, otvorte si Nastavenia vo Windowse → Účty → Rodina a iní používatelia, a tam vytvorte jednotlivé účty pre rodinných príslušníkov. Následne môžete nastaviť aj potrebné obmedzenia webových stránok, hier alebo času používania internetu. Praktické sú aj týždenné reporty o aktivite dieťaťa. Pre užívateľov operačného systému Mac od Apple existuje funkcia Rodičovský dohľad, ktorá sa nachádza v Predvoľbách systému. Ide o podobnú funkciu ako v prípade Windowsu.

Pokiaľ preferujete radšej počúvanie ako čítanie, môžete si vypočuť zaujímavý podcast o tom, ako zabezpečiť technológie v rodine.

Rodičovská kontrola pre Android a Apple
Keď sa chystáte zabezpečiť internet pre vaše dieťa, nezabúdajte ani na jeho smartfón. Na Android môžete nainštalovať aplikáciu Family Link, ktorá učí správnym používateľským návykom internetu. Okrem toho monitoruje aktivitu dieťaťa, spravuje aplikácie a podnecuje tvorivosť. Rodičovský dohľad v iPhone vytvoríte vďaka pridelenému Apple ID pre vaše dieťa. Okrem automaticky dostupnej rodičovskej kontroly v operačnom systéme sa môžete poistiť aj ďalšími aplikáciami.

Norton Family Premier
Norton Family Premier je freeware pre operačné systémy Android, iOS, Mac OS X, Windows 7 a vyššie. Dokáže komplexne blokovať webové stránky s nevhodným obsahom, sledovať aktivity dieťaťa na internete a vyhodnocovať jeho záujmy.

OpenDNS FamilyShield
OpenDNS FamilyShield je služba, ktorá funguje priamo na routeri. Neustále na internete prehľadáva domény a pokiaľ ich obsah vyhodnotí ako nežiaduci, zablokuje ho priamo pri vstupe do domácnosti.

K9 Web Protection
Program K9 Web Protection je určený pre Windows, Mac OS a Android. Vyznačuje sa cloudovým filtrovaním sledovaných webových adries. Zoznam hrozieb sa v reálnom čase rozširuje, a preto je schopný okamžite eliminovať nové. Stránky môžete zablokovať alebo časovo obmedziť aj ručne. Program je taktiež schopný odoslať report o aktivitách.

CYBERsitter
Program CYBERsitter je možné spustiť na OS Windows 7 a vyššie. Môžete ním zablokovať akúkoľvek web stránku, hru alebo sociálnu sieť. Chráni pred malvérom a zaznamenáva emaily a rozhovory na Facebooku.

PC Screen Watcher
PC Screen Watchen je určený pre OS Windows 7 a vyššie. Program dokáže robiť screenshoty obrazovky a zaznamenávať stláčanie kláves do reportu, ktorý je možné odosielať emailom rodičovi. Okrem toho vďaka nemu obmedzíte aj limit strávený na rôznych stránkach.


Budúcnosť kybernetickej bezpečnosti pre deti

Veríme, že v budúcnosti bude vplyv technológií ďalej narastať a budú dostupnejšie pre ešte väčšie množstvo detí. Po vytvorení Messenger Kids od Facebooku prichádza so zaujímavým nápadom aj Instagram. Pripravuje vlastnú detskú verziu pre deti mladšie ako 13 rokov. Dohliadať nad týmto projektom bude šéf Instagramu Adam Mosseri a viceprezidentka pre Facebook, Pavni Diwanji, ktorá pomáhala zakladať aj YouTube Kids.

Ako chránite pred nástrahami internetu vaše deti vy? Podeľte sa s nami v komentároch. Vaše rady môžu pomôcť aj ostatným rodičom.

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia