sk

Čo je to podcast a ako vznikol?

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý sa dá stiahnuť do smartfónu alebo iného zariadenia. Vypočuť si ho môžete napríklad pomocou mobilnej aplikácie. Najobľúbenejšie sú Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts alebo PodBean.

Názov podcast vznikol v roku 2004 spojením slova broadcast (z angl. vysielanie) a názvu prehrávača iPod. Ich tvorcovia (väčšinou moderátori alebo slávne osobnosti) zarábajú prostredníctvom zvukovej reklamy. Ich úspech sa meria počtom stiahnutí. V zahraničí majú tie najslávnejšie podcasty dokonca niekoľko miliónov stiahnutí.

7 najzaujímavejších slovenských podcastov

Ktoré sú tie najzaujímavejšie slovenské podcasty? Predstavíme vám podcasty denníka SME, hokejové duo Borisa a Brambora, „inžinierky srdca” z Jauuu, PS: to bolelo a náučné podcasty Na rovinu o podnikaní, Dejepis Inak, cestovateľský Pelicast a knižný podcast od Martinusu.

Podcasty denníka SME: Dobré ráno, Tech_FM, Zoom a Rozprávky

Jeden z najpočúvanejších podcastov podľa rebríčka Apple Podcasts, Dobré ráno, prináša každé ráno od pondelka do piatka zhrnutie najdôležitejších udalostí a zaujímavých tém z oblasti politiky, ekonomiky či zdravia. Okrem toho si milovníci podcastov môžu vypočuť rozhovory s komentátormi, reportérmi a ďalšími zaujímavými hosťami.

V spolupráci s Rádiom_FM vznikli dva podcasty: Tech_FM a Zoom. Tech_FM na týždennej báze informuje o novinkách z vedy a techniky. Môžete si ho vypočuť každý štvrtok. Zoom je zas vedecký podcast, ktorý prináša novinky z fascinujúceho sveta vedy a objavov, AI, astronómie, medicíny a iných vedeckých oblastí. Dozviete sa napríklad aj to, ako sa šíria hoaxy a rôzne falošné správy. Každá epizóda má okolo 10 minút a vypočujete si ju raz týždenne v stredu.

V denníku SME myslia aj na našich najmenších. Podcast Rozprávky ponúka slovenské rozprávkové klasiky a rozprávky Hansa Christiana Andersena v podaní Roberta Rotha, člena činohry Slovenského národného divadla.

Denník SME ako prvý na Slovensku ponúkol svojim čitateľom denný spravodajský podcast. Jednotlivé epizódy podcastov si môžete vypočuť na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a na oficiálnej stránke denníka SME.

Boris a Brambor

Za názvom tohto podcastu stoja svetoznáme hokejové tváre, hokejisti Boris Valábik a Marián Gáborík. Zatiaľ čo Gáborík je jedným z najúspešnejších slovenských hokejistov, Valábik je známy skôr ako hokejový odborník v štúdiu počas majstrovstiev sveta.

Pred pár mesiacmi sa táto dvojica rozhodla vytvoriť úprimný, vtipný a miestami až pikantný podcast zo zákulisia NHL, hokeja a športu. Tento športový podcast sa za pár mesiacov svojej existencie stal absolútnym slovenským fenoménom. Dychtivým desaťtisíckam poslucháčov chalani každý týždeň približujú nielen svoje fascinujúce a vtipné zákulisné zážitky z NHL, ale aj životy ostatných slovenských športovcov a známych osobností a nezverejnené informácie zo sveta športu a showbiznisu. Chalani už stihli zhodnotiť svoje hokejové kariéry a vyspovedať známe slovenské osobnosti, ako napríklad hokejistov Zdena Cháru, Petra Bondru a Tomáša Tatara, futbalistov Mareka Hamšíka a Martina Škrtela a moderátorskú hviezdu Adelu. Ich nahrávanie prebieha v Aréne Mariána Gáboríka, MG Ringu.

Podcasty od Borisa a Brambora si môžete vypočuť na PodBean, Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Jauuu, PS: to bolelo - Petra Polnišová a Evelyn

Od spojenia skvelých herečiek a komičiek Petry Polnišovej a Evelyn nemôžete čakať nič iné, ako poriadnu dávku zábavy. Tieto „inžinierky srdca” si s humorom vezmú do parády akékoľvek krízy vyplývajúce z partnerských a medziľudských vzťahov. Paralelné vzťahy, 6 fáz rozchodu alebo žiarlivosť či kamaráti s výhodami. Vo všetkom sa vyjadrujú narovinu a bez servítky a práve to je na ich podcaste také skvelé.

Podcast dali dievčatá spracovať profesionálom. Kvalitou zvuku je preto určite na slovenskom vrchole. Pri jeho tvorení si nepíšu scenár, namiesto toho sa rozhodli improvizovať.

Podnetom na vznik podcastov bol Evelynin turbulentný vzťah a následný rozchod, ktorý zabezpečil dievčatám už takmer 2 milióny stiahnutí. Téma nasledujúceho podcastu je známa vopred, a preto sa doň okrem moderátoriek zapájajú svojimi bizarnými historkami aj samotní poslucháči. Do svojich podcastov si volajú aj zaujímavých hostí, napríklad vzťahového psychológa alebo duo Boris a Brambor, s ktorými sa bavia na tému alfa samcov. Epizódy si môžete vypočuť na PodBean, Spotify alebo Apple Podcasts.

Na rovinu o podnikaní

Na Slovensku je podľa štatistiky viac ako 700 000 podnikateľov a podcast Na rovinu o podnikaní im bezplatne ponúka praktické rady a osobné skúsenosti podnikateľov, ktorí stoja za úspešnými firmami nielen na Slovensku, ale aj v celom svete. Dozviete sa informácie o tom, ako naštartovať vlastný biznis, či ako plávať v podnikateľských vodách. Je lepšie si založiť živnosť alebo s.r.o.-čku? Môžete podnikať už počas školy? A čo taký YouTube? Aj na tieto otázky nájdete odpovede práve v podcaste Na rovinu o podnikaní, ktorý v každej epizóde prináša aj zaujímavého hosťa, ktorý je zároveň aj špičkovým odborníkom vo svojej oblasti.

Podcast Na rovinu o podnikaní je výtvorom trojice podnikateľov Viliama Bendíka, Erika Lakomého a Petra Vrábela z finančnej poradenskej spoločnosti PROSIGHT Slovensko. Chalani začali verejnými vystúpeniami po celom Slovensku, no pre enormný záujem sa rozhodli pre online vysielanie. Vypočuť si ich môžete aj vy na ich oficiálnej stránke narovinu.online, Spotify či Apple Podcasts.

Dejepis Inak

Byť učiteľom je v dnešnej dobe celkom veľkou výzvou. Svoje o tom vie aj Sandra Sviteková, ktorá chcela byť pôvodne učiteľkou. No finančná situácia ju prinútila hľadať si prácu mimo svoj odbor. Avšak učenia sa vzdať nechcela, a preto založila YouTube kanál Dejepis Inak, v ktorom vzdeláva ľudí o histórii a filozofii. Videá neskôr prešli do podcastovej verzie. Historické zaujímavosti ohľadom života počas 1. Československej republiky alebo SNP a mnohé ďalšie si vypočujete na Spotify alebo Apple Podcasts

Pelicast

Publicistka, cestovateľka, dokumentaristka a fotografka Diana Mráziková si v podcastoch cestovnej agentúry Pelikán posvietila na zážitky z dobrodružných výprav, ktoré zažila ona sama, ale aj ďalší poslucháči. Rozpráva o exotických destináciách, ale aj dovolenkových klasikách. Za zážitkami z ciest v Iráne či Senegale sa dostanete cez Spotify, Apple Podcasts alebo Google Podcasts.

Martinus

Pokiaľ ste v živote prečítali toľko kníh, že ich neviete už ani zrátať, je načase si rozšíriť obzory. Kníhkupectvo Martinus prišlo s knižným podcastom, ktorý vám pomôže pri výbere kníh a predstaví knižných autorov a novinky na knižnom trhu. Dokonca si na ňom môžu vaše deti (alebo aj vaše vnútorné dieťa) vypočuť aj rozprávky nahovorené slovenskými hercami. Z noviniek zo sveta kníh sa môžete tešiť napríklad na Spotify alebo Apple Podcasts.

Aké podcasty počúvate vy?

Samozrejme, zaujímavých podcastov z našej národnej tvorby je veľmi veľa a nemohli sme ich vymenovať všetky. Máte aj vy svoj obľúbený podcast, ktorý sme nespomenuli? Napíšte nám do komentára, prečo by sme si ho mali vypočuť a pri akej príležitosti počúvate podcasty vy sami.

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia