sk

Najlepší scenár je, ak deti dostatočne zamestnávajú učitelia. No nie všetky školy stihli plnohodnotne nabehnúť na home schooling a za ďaleko väčšiu výzvu považujeme deti predškolského veku. Pripravili sme si pre vás zopár tipov na domáce aktivity pre deti, vďaka ktorým budú spokojné tak vaše ratolesti, ako aj váš šéf. 

Vzdelávanie detí počas karantény

Každé dieťa by aj počas domácej karantény malo mať možnosť vzdelávať sa. Pokiaľ v škole nedostáva dostatočne veľa úloh, môže naberať vedomosti vďaka rôznym virtuálnym kanálom. Na súčasnú situáciu pohotovo reagovala RTVS, ktorá na dvojke spustila interaktívnu reláciu Školský klub - hodinka z triedy bez kriedy. Zábavný spôsob vyučovania matematiky, geografie, prírodopisu a ďalších predmetov prebieha každý pracovný deň od 9:15 ráno. Deti sa do výučbového procesu môžu dokonca zapojiť.

Ak hľadáte informácie online, centrálnym úložiskom digitálneho vzdelávacieho obsahu je napríklad portál viki.iedu.sk. Pokiaľ ste skôr fanúšikom Facebooku, v skupine Zavretá škola si môžete vymieňať tipy a triky na domácu výučbu s učiteľmi a ďalšími rodičmi. No máme pre vás ešte ďalšie skvelé nápady. Portál Naše detičky sprístupnil všetky svoje online tvorivé kurzy pre deti so zľavou. Vašich najmenších určite potešia aj online detské hry, ktoré rozvíjajú ich logické a kreatívne myslenie.

Angličtina pre deti online

Na učenie angličtiny pre deti existuje vynikajúca web stránka od British Council, Learn English Kids. Vďaka nej sa deti zábavnou a zároveň hravou formou naučia čítať, počúvať a rozprávať po anglicky, ba dokonca podchytíte aj ich gramatiku.

Spoznajte zvieratká v ZOO Bojnice

So zaujímavým nápadom prišla aj ZOO Bojnice. Rozhodli sa vytvoriť program virtuálnej zooškoly, kde (nielen) deťom ukazujú rôzne zaujímavosti zo sveta zvierat. Dokumenty môžete sledovať naživo na ich facebookovej stránke.

Online kurzy pre vaše deti počas karantény

Využite karanténu na to, aby sa vaše deti naučili novým zručnostiam, alebo si prehĺbili tie už existujúce. Zábavnou formou sa pomocou špeciálnych online hier môžu deti naučiť napríklad základy programovania.

Základy programovania a robotiky pre deti

Jedným z prostriedkov, ktoré interaktívne rozvíjajú zručnosti vášho dieťaťa a učia ho programovať, je hra GalaxyCodr. Je založená na logickom myslení a je dostupná zadarmo. Ďalšími podobnými interaktívnymi hrami sú napríklad CodeCombat alebo Coding Game.

Chceli by ste vyskúšať niečo nové? Ak má vaše dieťa rado IT svet, určite sa poteší interaktívnej stránke s LEGO hrami. Základy robotiky si môže osvojiť napríklad na online kurze programovania stavebnice LEGO EV3.

Online tanečné kurzy pre deti

Pokiaľ má vaše dieťa vždy veľa energie a pri počítači rozhodne neobsedí, vyskúšajte online tanečnú školu. Tanečník Laci Strike spravil perfektné gesto a ponúkol svoju online školu tanca teraz pre všetkých zadarmo. Tanečná škola latinských tancov, La Porella, zase pripravila špeciálne online tanečné hodiny určené práve deťom.

Učenie sa morzeovky

Skvelou a netradičnou zábavou môže byť pre vaše deti aj učenie sa morzeovky. Intuitívne ju učia mobilné aplikácie Flashlight & Morse Utility (iOS) alebo Flashlight with Morse code (Android). V aplikácii dieťa napíše ľubovoľný text, ktorý je následne pretransformovaný do signálu v morzeovke. Na signál používa aplikácia blesk na zadnej strane smartfónu.

Obľúbené ručné majstrovanie

Máte doma malých majstrov, ktorí neprestajne potrebujú niečo vytvárať? Ručné majstrovanie dokáže zabaviť deti aj na niekoľko hodín, počas ktorých tak vy budete môcť nerušene pracovať.

Stavebnice

Jednými z najobľúbenejších hračiek pre deti sú jednoznačne stavebnice. Dokážu ich zabaviť aj na celé hodiny, a to je počas práce z domu viac než vyhľadávané. Stavebnice neprinášajú deťom iba kopec zábavy, ale ich malé dieliky rozvíjajú aj pohybové zručnosti a jemnú motoriku. Vďaka tomu, že každý dielik musí niekam zapadnúť, si dieťa trénuje logické myslenie a rozvíja fantáziu. Navyše, skladačka môže zakaždým vyzerať inak, a preto deti tak skoro neomrzí.

Umelecké aktivity - korálky a omaľovánky

Deti na dlhú dobu zamestnajú aj omaľovánky. Môžete im ich vytlačiť, aby si ich vymaľovali farbičkami, alebo si ich môžu vymaľovať aj na tablete. Pokiaľ nemáte doma tlačiareň a virtuálne omaľovánky vymaľovávali už včera, môžete im zadať úlohu niečo nakresliť. Napríklad, čím by chceli byť, až vyrastú. Kreatívne deti okrem omaľovávaniek určite poteší aj výroba náramkov z bavlniek alebo korálikov, ktoré vám po dokončení určite darujú.

Výroba domáceho slizu

Sliz je veľmi obľúbenou detskou hračkou. O to viac ho deti ocenia, pokiaľ si ho budú môcť vyrobiť sami doma. Výroba domáceho slizu pomocou kukuričného škrobu, vody a potravinárskeho farbiva môže byť veľmi kreatívnou aktivitou, ako stráviť nejedno popoludnie. Ako na to? Do kukuričného škrobu pridajte farbivo a opatrne po lyžičkách dolievajte vodu. Akonáhle sa škrob dostane do styku s vodou začne tuhnúť a treba ho miešať ako cesto.

Z rozprávky do rozprávky

Vaše detičky určite veľmi poteší aj Spievanka a Zahrajko zo Spievankova, ktorí im svojimi pesničkami pomáhajú objavovať okolitý svet. Na ich YouTube kanáli nájdete množstvo videí a na Facebooku Spievankova zas rôzne aktivity. Vynikajúcou voľbou sú aj pesničky Mira Jaroša, ktoré určite potešia každé detské srdiečko.

Najviac budú detičky nadšené zo sledovania alebo počúvania svojich obľúbených rozprávok. Starším deťom, ktoré už vedia čítať, a majú celú vašu domácu knižnicu prelúskanú odpredu aj odzadu, môžete nové knižky stiahnuť online. Skúste napríklad elektronickú čítačku Amazon Kindle alebo Google Play Books.

Máte doma malého špunta, ktorý si zatiaľ nevie prečítať rozprávky sám? Zabavte ho náučnými a zaujímavými rozprávkami, ktoré predčítavajú ľudia z Malokarpatskej knižnice v Pezinku. Pokiaľ nestíhate deťom čítať rozprávky na dobrú noc, pomôže vám herečka Zuzana Fialová. Na svojom Instagrame ich totiž každý večer prostredníctvom živého vysielania číta.

Online prehliadky múzeí

Je vaše dieťa smutné z toho, že ste kvôli karanténe museli zrušiť vytúženú dovolenku? Alebo máte doma malého umelca, ktorý na umenie, múzeá a galérie nedá dopustiť? Pošlite ho na virtuálnu prehliadku svetoznámych múzeí.

Virtuálnu prehliadku múzejných priestorov ponúka napríklad parížske múzeum Louvre, Metropolitné múzeum umenia v New Yorku alebo Britské múzeum. Nechce sa vám „chodiť” tak ďaleko? Samozrejme, fantázii sa medze nekladú a dnes je možné virtuálne „vycestovať” prakticky kamkoľvek. Aj do bratislavských ulíc alebo na Pražský hrad.

Stavanie tajomného bunkra

Deti sa počas dlhých dní môžu zabaviť spoločným stavaním bunkra. Pri vytváraní atmosféry im starší súrodenci môžu požičať smartfón, ktorý pomocou streamovacích služieb vytvorí rôzne zvukové efekty. Svetelnú show bleskov spravia pomocou blikajúcej baterky na smartfóne.

Deti v hlavnej úlohe na konferenčnom hovore

V prípade, ak by ste mali ďalšie tipy na zabavenie vašich ratolestí počas karantény, neváhajte sa o ne podeliť v komentároch. Veríme, že vám naše tipy na aktivity pre vaše detičky počas vašej práce z domu pomôžu a nestane sa vám podobná situácia, ako profesorovi Kellymu v živom BBC vysielaní.

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia