sk

Súčasťou výstavy Cesty Vincenta Šikulu je aj autentická umelcova pracovňa (rekonštrukcia podľa fotografie Tibora Huszára) s pôvodným zariadením a originálnym písacím stolíkom. Uvidíme písacie stroje, počítač a iné drobnosti či umelecké diela, ktoré patrili do autorovho sveta.

Vincent Šikula„Naša dedina je zaujímavá tým, že v nej nebolo nič zaujímavé,“ hovorieval Vincent Šikula na literárnych besedách, na ktoré ho často pozývali.

Život a tvorbu Vincenta Šikulu si jeho rodná obec Dubová pripomenie expozíciou koncipovanou ako pamätná izba. Nájdeme v nej okrem iného ústrižky, výpisky, koncepty, no aj hotové knižky a ďalšie predmety z autorovho života.

Scenár expozície: K. Benciová, autorka bibliografie diel Vincenta Šikulu, koncepcia PhDr. Anna Blahová-Šikulová. Náučno-poznávaciu hodnotu expozície oživí vtipná mapka ilustrátora Petra Cpina, spisovateľovho priateľa, s vyznačenými miestami, ktoré súvisia s autorovou tvorbou a s jeho životom. Realizácia a architektúra výstavy Martin Kubina.

Anna Blahová-Šikulová„Vincent Šikula sa rád túlal po tomto meste, tu chodil na konzervatórium, pracoval v redakcii Romboidu, na Kolibe, vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, sedával v Klube slovenských spisovateľov, v Starej tržnici, rozprával sa s ľuďmi, počúval, písal... Som rada, že máme príležitosť pripomenúť ho nielen Bratislavčanom, Modranom a Dubovanom, ale predovšetkým čitateľom, ľuďom, ktorí ho poznali, i tým, ktorí ho nepoznali," dopĺňa Anna Šikulová, manželka Vincenta Šikulu.

Z výstavnej siene Univerzitnej knižnice Bratislava expozícia putuje do Dubovej, do Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a do Slovenského domu v Prahe.

Projekt podporili: Obec Dubová, Fond na podporu umenia a TEMPEST.

Spoločnosť TEMPEST v minulosti podporila napríklad opätovné vydanie knihy Jána Smreka Maľovaná abecedaProti noci alebo knihy Rozprávočky kvapky Danky od Anny Varadinovej.

 


Cesty Vincenta Šikulu

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia