sk

Ako ovplyvňuje človeka práca z domu, tzv. Home Office

Už je to viac ako rok, čo sa ľudstvo nachádza v zovretí vírusu Covid-19. Počas tohto obdobia sa životy niektorých z nás rapídne zmenili a časť populácie začala pracovať štýlom Home Office. Pracujeme z domáceho prostredia s pobehujúcimi deťmi, častokrát v pyžame a pomaly strácame svoje rutiny, ktoré sme mali, keď sme chodili fyzicky do práce.

Okrem iného nie je pre ľudský mozog prirodzené rozprávať sa online pomocou kamery. Rozhovor bez toho, aby sme videli človeka na druhom konci, zvládame. Ale akonáhle máme obraz aj zvuk, nie je nám to prirodzené. Ide o akési zasiahnutie práce do nášho osobného, a tým pádom aj súkromného, priestoru, akým je náš domov.

Po roku skúseností. 7 tipov pre zamestnancov počas práce na Home Office

Po roku fungovania v pandémii Doktor Krause v rozhovore zhrnul aj 7 tipov na ľahšie zvládanie práce z domu. Tými tipmi sú tieto:

  • vstávajte v čase, kedy ste vstávali počas chodenia do práce – váš režim tak ostane zachovaný
  • oblečte sa do pracovného odevu
  • pokiaľ ste obvykle cestovali 20 minút autom do práce, tak si miesto toho doprajte ráno 20 minútovú prechádzku – zachováte tak pohyb, ktorý je potrebný na myslenie
  • aby sa vám počas dňa lepšie myslelo, ráno si namiesto tradičnej raňajšej kávičky radšej  zašportujte
  • vytvorte si doma svoj pracovný priestor tak, aby vás nevyrušovali žiadne podnety
  • každých 20 minút si spravte malú prestávku – postavte sa, choďte si po vodu a napite sa
  • všetko ide ľahšie, pokiaľ vtom máte systém, a preto si ho vytvorte aj počas práce doma

Mnohých trápi v tomto Home Office období aj prokrastinácia. Stanovte si preto krátkodobé ciele, po ktorých splnení sa odmeníte. Doktor Krause odporúča aj skvelú knihu od Petra Ludwiga – Konec prokrastinace. Na klesajúcu produktivitu môžete vyskúšať aj neurobické cvičenia.

Odporúčanie pre zamestnávateľov počas práce na Home Office

V prvom rade je pre zamestnávateľa potrebné vnímať potreby svojich zamestnancov, alebo „spolupracovníkov“, ako ich nazýva doktor Krause. Niektorí z nich sa totiž túžia vrátiť do kancelárskych priestorov, iní zase nie. Treba ich preto vhodne motivovať na návrat do pracovného prostredia. Tu odporúča doktor Krause spýtať sa, ako veľmi by sa chceli vrátiť do kancelárie na stupnici od 0 do 10. A keď povedia napríklad dvojku, tak sa ich spýtať, prečo nedali napríklad jednotku alebo nulu. Je totiž potrebné naviesť ich k tomu, aby si sami našli dôvody, prečo by sa chceli vrátiť do roboty.

Ako zvládnuť stres počas práce z domu

Ľudský mozog miluje režim a stereotyp. Možno ste si už všimli, možno ste to spozorovali sami na sebe, no niektorí kolegovia môžu v tomto období pociťovať zvýšenú nervozitu. Ide jednoducho o to, že v domácom prostredí je človek bežne zvyknutý na tú povestnú „domácu pohodičku“ a oddych, avšak momentálne sa z ich oddychovej zóny stala pracovná. Ľudský mozog má predispozíciu na to, že mu to lepšie myslí počas pohybu. Preto pokiaľ sme doma zavretí stále v jednom prostredí, v ktorom sme si potrebovali zrazu rýchlo vytvoriť nové návyky, je úplne prirodzené, že sa začína meniť reakcia nášho mozgu.

Podľa doktora Krauseho je v živote najdôležitejšia psychohygiena a balans. Vybalansovaných by ste mali mať týchto 5 oblastí života:

  • rodina
  • zdravie
  • šport
  • sebarozvoj
  • vzťahy

Na zvládanie stresu vám určite pomôžu aj rôzne dychové cvičenia a dýchanie do brucha. Keď je človek v strese, začína dýchať do hrude. Treba sa naučiť ovládať svoje myšlienky a ujasniť si, prečo je človek v strese a čoho sa bojí.

Užitočné tipy na záver

Pokiaľ by ste si k danej problematike, a celkovo ohľadom ľudskej psychiky, chceli naštudovať viac, môžete počúvať reláciu Záhady mysle na Rádiu Slovensko. Ak by ste si radi kúpili knihy doktora Kraueho, s ktorých písaním začal už počas vysokej školy, už čoskoro sa môžete dočkať nových vydaní kníh Neuropsychológia pre business, Neuropsychológia pre rodičov a deti a Neuropsychológia pre verejnosť. Okrem toho odporúča prečítať si tieto knihy:

  1. Daniel Amen - Změňte mozek, změňte život a Nikdy není pozdě
  2. David Eagleman - Mozek
  3. Álvaro Bilbao - Detský mozog vysvetlený rodičom
  4. Daniel Kahneman - Myslenie rýchle a pomalé
  5. Rolf Dobelli - Umenie jasného myslenia
  6. Marshall B. Rosenberg - Nenásilná komunikace

Odporúča sledovať aj podcasty Petra Solčániho a  Martina Jána Stránského na YouTube, ktorých náučné videá si môžete pozrieť zadarmo. Najlepšia inšpirácia je podľa neho vzorom. Týmto by sme sa ešte raz chceli poďakovať pánovi Krausemu za rozhovor.

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia