sk

Ideálna dovolenka pre rodiny s deťmi

Chystáte sa na rodinnú dovolenku a chceli by ste vašim detičkám pripraviť zábavný a zároveň náučný program? Obohaťte ich o nové zážitky a priučte správnym hodnotám.

Donovalkovo, hlavné mesto detí

Donovalkovo je mestečko vytvorené pre deti. Vyzerá ako skutočné mesto, no všetko je v ňom prispôsobené malým zvedavým objaviteľom. Nachádza sa v ňom 23 domčekov, ktoré sú reálnymi zmenšeninami tých našich „dospeláckych“. Tento interaktívny areál poskytuje pre deti náučný priestor plný zábavy a tvorivosti.

V Donovalkove plynie život ako všade inde - nájdete tu obchody, nemocnicu, kino a hasičskú zbrojnicu. Zábavu tu koordinujú animátori, ktorí vysvetľujú deťom ako narábať s peniazmi, natankovať, čo robiť v prípade požiaru a učia ich pravidlám cestnej premávky. Pre malých farmárov je pripravená mini farma so zvieratkami, malé princezné môžu navštíviť Snehulienku a Popolušku a pripraviť s nimi chutný koláčik. V Donovalkove prebieha kreatívny program počas celých letných prázdnin, a preto si určite pozrite kalendár akcií, aby ste nezmeškali obľúbenú tému vašej ratolesti.

Zveropark pre milovníkov zvierat

Pre malých i veľkých milovníkov zvieratiek odporúčame letnú návštevu Zveroparku v Revištskom Podzámčí pri Žarnovici. Nájdete v ňom viac ako 30 druhov zvierat. Každého určite poteší hladkací kútik, kŕmenie a lovenie rýb z jazera. Deti sa vyšantia na rozľahlom detskom ihrisku, pri streľbe z praku, na trampolíne a pri ďalších zábavných hrách.

Okrem zvieratiek môžete obdivovať aj krásnu prírodu s vodopádom. Do Zveroparku sa vyberte na celý deň a v lone slovenskej prírody si spolu s vašou rodinkou alebo kamarátmi vychutnajte piknik pod holým nebom či grilovačku práve uloveného pstruha.

Aquaparky na vodné bláznovstvá

V letných horúčavách je na nezaplatenie byť pri vode. Zoberte preto vaše ratolesti do najväčšieho vodného areálu v strednej Európe, Tatralandie. Vyšmýkať si plavky môžete na 26 rôznych toboganoch a šmykľavkách, vymáčať sa môžete v 14 bazénoch s čírou, termálnou a morskou vodou a následne sa môžete vysušiť v obrovskom saunovom svete. Ubytujte sa priamo v Holiday Village Tatralandia alebo v neďalekom Liptovskom Mikuláši. Veľmi obľúbený je aj športovo-relaxačný areál Bešeňová, kde si s celou rodinou vychutnáte vodný svet s toboganmi a ďalšími atrakciami.

Turistika a výlety do prírody

Azda najtradičnejšie „atrakcie“ na potulkách po Slovensku sú naše majestátne hrady a rozprávkové zámky. Najväčší hradný komplex na Slovensku je Spišský hrad, ktorý je súčasťou národného kultúrneho dedičstva a je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Z jeho vyhliadkovej veže dovidíte za priaznivého počasia až na tatranské končiare. Bojnický zámok je jeden z najnavštevovanejších zámkov v strednej Európe. V jeho blízkosti sa nachádza aj ZOO. Jednou z najznámejších zrúcanín je hrad Beckov, kde od 1.7. začínajú sokoliarske vystúpenia.

Láka vás schovať sa pred letnými horúčavami do náručia našich hôr či národných parkov? Slovensko je známe aj nespočetným množstvom turistických chodníkov.

Čajka v oblakoch a Chodník korunami stromov

Ste milovníkom dychberúcich výhľadov? V tom prípade by ste určite mali zavítať na vyhliadkovú vežu Čajka alebo Chodník korunami stromov. Z vyhliadkovej veže Čajka môžete vidieť Bojnice, Vtáčnik, Kremnické vrchy či kopec Kľak. Môžete sa tu dokonca spustiť na 70 metrov dlhom tobogane. Deti určite zaujmú aj blízke hríbikové domčeky.

Chodník korunami stromov nájdete v Bachledovej doline a pozriete si z neho štíty Belianskych Tatier, Pieniny a Zamagurie. Na chodníkoch vo výške 32 metrov sa nachádzajú informačné tabule o stromoch a zvieratách žijúcich v oblasti a 67 metrov dlhý tobogan. Na chodník sa môžete vyviezť aj lanovkou.

Slovenský raj

Pre turistov všetkých kategórií je zaručeným rajom práve Slovenský raj. Nájdete tu množstvo turistických chodníkov rôznych náročností, rebríkov a stúpačiek. O tom, že na majestátne útesy s dychberúcimi výhľadmi nemusíte ísť do zahraničia vás presvedčí Tomášovský výhľad s výhľadom na Tatry, Hornád a dolinu Bieleho potoka. Pokiaľ sa už budete nachádzať v Slovenskom raji, určite vám počas horúcich letných dní dobre padne ochladenie v Dobšinskej ľadovej jaskyni nachádzajúcej sa pri obci Stratená. Teplota v niektorých jej úsekoch dosahuje mrazivých - 3,9 °C, tak sa nezabudnite poriadne obliecť.

Čaro Banskej Bystrice, srdca Slovenska, a jej okolia

Srdce Slovenska je naozaj bohaté na prírodné krásy. Turistické, pútnické a cyklistické chodníky, krásne výhľady či kúpanie v starých banských tajchoch. Ktorú atrakciu si vyberiete vy?

Štiavnické tajchy na letné osvieženie

V tesnej blízkosti metropoly stredného Slovenska sa nachádza 24 vodných nádrží, tajchov. Ich vybudovanie svojho času zachránilo banícky priemysel. Dnes sú tajchy zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a sú navzájom poprepájané turistickými a cyklistickými chodníkmi.

V letných mesiacoch slúži väčšina z tajchov ako prírodné kúpalisko či miesto na rybačku. Najznámejším a zároveň najvhodnejším tajchom pre rodiny s deťmi je Počúvadlo pod Sitnom, kde sa môžete ubytovať v jednom z penziónov nachádzajúcich sa v jeho blízkosti. Strmé brehy nie sú ani na Richňave či Vindšachte. Pre samotárov odporúčame odľahlejšie tajchy, ako Halča a Bakomi. Milovníci výhľadov by sa mali vybrať na Ottergrund vo výške 801 m.n.m.

Banícka obec Špania Dolina

Pokiaľ chcete stráviť čas v pokojnom a krásnom prostredí, určite zavítajte do Španej doliny. Nájdete tu krásnu a zachovanú ľudovú banícku architektúru a ubytovať sa môžete aj v 400 ročných domoch. V centre sa nachádza banícky orloj a na svoje si prídu aj milovníci technických pamiatok, ktorí by sa určite mali ísť pozrieť na Malý banský okruh. Nežnejšie polovičky sa zatiaľ môžu zabaviť pri slávnych kurzoch paličkovanej čipky.

Králická tiesňava a Králický vodopád

Pokiaľ už budete v regióne, vyberte sa určite aj do Králickej tiesňavy na Králický vodopád a nasledujte Farebný potok. Vstup do kaňonu nájdete popri hlavnej ceste medzi obcami Králiky a Tajov. Toto územie je zákonom chránené kvôli výskytu vzácnych druhov rastlín.

Barborská cesta, 9-dňová cesta pre pútnikov

Barborská cesta je okružná pútnická cesta dlhá 186 km, ktorá začína i končí v Banskej Bystrici. Názov dostala podľa svätej Barbory, patrónky baníkov. Cesta je rozdelená na 9 úsekov, pričom v každom máte možnosť prenocovania.

Krásy Liptova

Dokonalou letnou destináciou, či už pre rodiny s deťmi, páry alebo partiu kamarátov, je aj Liptov. Okrem tradičnej Liptovskej Mary či toboganoch v Tatralandii sa vám môže hlava zatočiť aj pri návšteve Domu hore nohami. Aké ďalšie miesta by ste mali navštíviť na svojich potulkách po Liptove?

Park MINI SLOVENSKO

Jánska dolina skrýva okrem nespočetných turistických chodníkov ešte jedno prekvapenie - Park MINI SLOVENSKO. V lesoparku pri Liptovskom Jáne nájdete zmenšeniny slovenských kultúrnych pamiatok. Okrem Parku sa v okolí môžete previesť železničkou.

Vodný kolový mlyn v Jelke: Výlet na skok od Bratislavy

Iba 45 minút autom od Bratislavy na brehu Malého Dunaja sa nachádza vodný kolový mlyn v Jelke. Popritom si môžete urobiť výlet do neďalekého skanzenu zameranom na poľnohospodársku minulosť obce. Pokiaľ bývate v hlavnom meste a nemáte čas na dlhšie výlety, schladiť sa môžete aj v Jaskyni Driny, jedinej sprístupnenej jaskyni na západnom Slovensku.

Leto na Slovensku podľa Kráľovnej Alžbety II.

Výstup na Hrebienok zo Starého Smokovca absolvovala v roku 2008 aj britská panovníčka Alžbeta II., na ktorej počesť odvtedy pripravujú v Grandhoteli Starý Smokovec špeciálny čokoládový dezert Kráľovnej Alžbety.

Podľa minuloročných prieskumov agentúry FOCUS dovolenkovalo v roku 2019 na Slovensku 35 % dovolenkujúcich Slovákov. Kde sa chystáte dovolenkovať tento rok vy? Podeľte sa s nami v komentároch.

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia