sk

Podľa prieskumu analytikov spoločnosti Gartner Inc. sú riaditelia pre informačné technológie v bankovníctve a v investičných službách čoraz väčšmi presvedčení, že ich staršie modely podnikania a súčasne stanovené hodnoty nebudú v budúcnosti udržateľné. Prieskum 2018 CIO Agenda Survey spoločnosti Gartner zhromaždil údaje od 3160 respondentov na pozícii CIO (riaditeľ pre informačné technológie) v 98 krajinách naprieč hlavnými podnikateľskými sektormi, vrátane 354 CIO v sektore bankovníctva a investičných služieb.

Podľa Peta Redshowa, viceprezidenta spoločnosti Gartner: „Digitalizácia a súvisiace technológie ako API (rozhrania pre programovanie aplikácií) sú v bankovníctve dôležitejšie ako v iných sektoroch. Banky a spoločnosti poskytujúce bankové a investičné služby uznávajú, že ich zachovávaný status quo nie je udržateľný a musia prijať zmenu, kým ich zmena pohltí." 

Top biznis ciele

Top biznis cieleČo sa týka strategických podnikateľských priorít, prieskum preukázal, že digitálny biznis / digitalizácia zohráva dôležitejšiu úlohu v bankovníctve (top priorita pre 26 percent respondentov) v porovnaní so všetkými ostatnými priemyselnými odvetviami (17 percent). Za digitalizáciou skončil s 25 percentami rast / podiel na trhu ako nasledujúca kľúčová priorita. Nasledovali doplnkové sféry záujmu pri zvyšovaní zisku (complementary focus areas) s 12 percentami a orientácia na zákazníkov s 11 percentami.

Riaditelia pre informačné technológie v bankovníctve a v investičných službách umiestnili na relatívne vysokej priečke v rebríčku priorít globalizáciu svojich podnikateľských aktivít (sedem percent), pričom uvedená priorita sa vôbec nezaraďuje medzi top desať priorít v celopriemyselnom meradle. Prirodzene, geografická expanzia zohráva dôležitú úlohu pri podnikaní, v ktorom (1) sa jednoduchšie prekonávajú fyzické vzdialenosti prostredníctvom elektronických peňažných transakcií a (2) zameriava sa na rast na vznikajúcich trhoch.

Top technológie

Top technológieNa otázku: „Ktoré technologické oblasti považujete za najdôležitejšie pri úspechu vašej spoločnosti a odlíšení sa od ostatných?" sa BI (Biznis Intelligence) / analytika umiestnili na prvej priečke u CIO v bankovom sektore s 26 percentami. Druhá skončila digitalizácia / digitálny marketing s 21 percentami.

V porovnaní s ostatnými priemyselnými sektormi vystúpili do popredia štyri kategórie, ktoré spoločnosti odlišujú od konkurentov

  • Bankári vnímajú umelú inteligenciu (AI) ako odlišujúci faktor (8 %), čo je vyššie percento, ako je priemer vo zvyšných sektoroch (päť percent).
  • Kombinácia rozhrania pre programovanie aplikácií (API) so štyrmi percentami a všeobecný komunikačný kanál / multifunkčný kanál s tromi percentami sa neumiestnili veľmi vysoko, ale v top 10 vo zvyšných sektoroch sa nenachádzajú vôbec.
  • Modernizácia portfólia služieb sa nachádza v top 10 bankovníctva na rozdiel od top 10 ostatných sektorov.
  • Internet vecí (IoT) nájdeme v top 10 všetkých sektorov (šesť percent), ale nie v bankovníctve a v investičných službách.

„Tieto priority poukazujú na pretrvávajúce napätie medzi dvoma silami," povedal Pete Redshaw. „Na jednej strane je potreba rýchlo transformovať biznis, na druhej strane je nemenný charakter, ktorý vyplýva z obrovskej IT infraštruktúry, ktorá slúži vysoko regulovanému priemyselnému odvetviu."

Za zmienku stojí, že centralizovaná databáza údajov a transakcií blockchain rebríčku nefiguruje (v bankovníctve a v investičných službách sa umiestnila na dvadsiatom mieste). Napriek pozornosti, ktorá sa jej venuje, a viditeľnosti, ju banky nepovažujú za technológiu, ktorá by ich odlíšila. V blízkej budúcnosti sa situácia môže zmeniť.

Investície do Top nových technológií

Investície do Top nových technológiíPlánované dodatočné výdavky na digitalizáciu / digitálny marketing sú opäť oveľa výraznejšie v bankovníctve a v investičných službách (22 percent) v porovnaní s priemerom zvyšných odvetví (12 percent). „Ide o odvetvie, ktoré uznáva, že firma musí byť skutočne digitalizovaná vo firemnej kultúre, hodnote a technológii, pokiaľ má obstáť a zabojovať v konkurencii," dodáva Pete Redshaw.

Cloud sa v bankovníctve umiestnil nižšie (štvrtá priečka v porovnaní s druhou vo zvyšných odvetviach), hoci v oboch rebríčkoch získal rovnaké percentá (13 percent). Banky by privítali rozsiahlejšie využitie verejného cloudu, obmedzujú ich však politiky predchádzania rizík a dozorné orgány.

Pri AI sme zaznamenali iba malý celkový rozdiel medzi bankovníctvom a zvyšnými odvetviami, z relatívneho hľadiska to je však veľký rozdiel (7 percent verzus 4 percentá, teda takmer dvojnásobný rozdiel). Schopnosť premeniť čisté údaje na efektívne informácie vďaka detekcii nepredpokladaných vzorov a vývoju komplikovanejších algoritmov zásadne odlíši banky, ktoré budú v tejto činnosti úspešné, od svojich priemerných konkurentov.

Zdroj: Gartner

copyright © 2013 TEMPEST a.s.
+with love by milk, WEB je postavený na CMS Romboid

Mobilná verzia / Plná verzia